Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Hybridní výuka

Hybridní výukaDatum konání:
20.1.2022

Hybridní výuka

I naši školu nakonec postihla covidová pandemie. Dva roky jsme odolávali, žádné nemocné děti, žádné třídy v karanténě. Stačil jeden týden k tomu, abychom padli. Žáci, pedagogové i provozní personál. Situace byla vážná. Neměl kdo vařit, uklidit, zatopit. Ve škole zbyla hrstka učitelů a pár žáků. Třídy jsem posílala do karantény jednu za druhou. Při pondělním testování to u nás vypadalo jako v lazaretu.

Všichni jsme improvizovali. Z prezenční výuky se začalo přecházet na offline výuku. V současné době kombinujeme offline, hybridní i online výuku. Hybridní výuka není pro náš pedagogický sbor úplně nová zkušenost. Využíváme ji pro žáky dlouhodobě nemocné.

Jak taková výuka probíhá? Třída je rozdělena na dvě skupiny. Jedna skupina se vzdělává prezenčně ve třídě a druhá skupina žáků je doma u počítačů.

Učitel vede výuku ve třídě a tu přenáší k žákům doma. Pomocí digitálních nástrojů vykládá, zadává cvičení, organizuje a prověřuje znalosti jak se žáky ve třídě, tak i se žáky doma.  Tento model výuky je možné využít i při chřipkové epidemii. Základem pro hybridní výuku je třída s interaktivní tabulí a počítačem napojeným na internet nebo notebook, který je vybaven kamerou. Učitel sdílí obrazovku z počítače přes tabuli žákům komunikační platformou Google Meet. Naši pedagogové mají notebooky, kamery, grafické tablety a třídy, které jsou vybavené interaktivními tabulemi.

Nelehkou situaci nám pomohl řešit i zřizovatel. Díky zaměstnancům z obce jsme mohli topit a obnovit provoz školní jídelny. Za to jim patří velké poděkování.

Po 14 dnech se „nemocná škola“ začíná uzdravovat a my věříme, že už nás nic nepoloží.