Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Kouzelné bylinky

Kouzelné bylinkyDatum konání:
11.6.2021

              Kouzelné bylinky

 

     Po dlouhé distanční výuce jsme se opět sešli ve škole. Probírali jsme aktuální bezpečnostní a hygienická pravidla, plynule jsme přešli k ochraně před nemocemi, zdravé stravě, vitaminům, pitnému režimu… Spoustu důležitých věcí na podporu našeho imunitního systému nám nabízí nejen lékárna, ale samotná příroda. A pak nás to napadlo! Vyrazíme do přírody, natrháme si bylinky a uděláme si vlastní bylinkový čaj a sirup!

     Netrvalo dlouho a náš budoucí sirup dostal i své jméno:

                       DOMÁCÍ   BYLINKOVÁ  PROTICOVIDOVKA

     A tak vznikl projekt, který v podstatě nebyl dopředu nijak plánovaný, vzešel ze zaujetí žáků při komunikačním kruhu. Hned jsme se pustili do práce: vyhledávali jsme bylinky v atlase a knihách, dívali jsme se na internetu, jak bylinky vypadají a jaké mají účinky.

     Vydali jsme se na louku a našli jsme: pampelišku, kopřivu, jitrocel, popenec, kontryhel, jahodník, sedmikrásku a také jsme natrhali smrkové výhonky. Hned po návratu jsme bylinky roztřídili a rozhodli jsme se, že uděláme sirup z pampelišek, ze smrkových výhonků, ze sedmikrásek a ostatní bylinky jsme smíchali a naložili společně.

     Pampelišky a směs bylin jsme naložili do nádob, zalili jsme je převařenou vychladlou vodou a čekali do druhého dne. Pak jsme byliny vymačkali, přecedili, výluh zahřáli a zamíchali trochu kyseliny citronové a cukr. „Lektvary“ jsme nalili do lahví a sklenic. Smrkové výhonky a sedmikrásky jsme napěchovali do sklenic, prosypali cukrem a pak pozorovali, jak ve sklenici přibývá šťáva.  Z jednoho výluhu jsme zkusili udělat i marmeládu – želé. Sirupy máme uložené v lednici a podle potřeby pijeme. Kdo chtěl, mohl si odnést domů i malou ochutnávku.

     Tím ale naše putování s léčivkami neskončilo. Celé dva týdny jsme pracovali, objevovali a hráli si v bylinkovém duchu. Společně jsme vytvořili „knihu“ jako záznam naší činnosti se spoustou fotografií a obrázků, ke které se budeme vracet.   

Kouzelné bylinky  Kouzelné bylinkyKouzelné bylinkyKouzelné bylinky Kouzelné bylinky Kouzelné bylinky Kouzelné bylinky Kouzelné bylinky Kouzelné bylinky Kouzelné bylinky Kouzelné bylinky Kouzelné bylinky Kouzelné bylinky Kouzelné bylinky Kouzelné bylinky