Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Lyžařský výcvikový kurz

Lyžařský výcvikový kurzDatum konání:
14.1.2019
Datum ukončení:
18.1.2019

Lyžařský výcvikový kurz

V týdnu od 14. do 18. ledna 2019 absolvovali žáci 4. a 5. ročníku lyžařský výcvikový kurz. Vedoucí kurzu a instruktorkou byla paní učitelka Žaneta Fiebigerová, dalšími instruktorkami pak paní ředitelka Romana Prokopová a paní Kateřina Chládková, maminka jednoho našeho žáčka. Odvoz lyží na a ze sjezdovky zajistil pan starosta Luděk Skalický, za což mu velmi děkujeme.

Každé ráno měly děti hodinovou přednášku na dané téma. Seznámily se s desaterem pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích, výzbrojí a výstrojí lyžaře, nebezpečím hor, horskou službou a první pomocí. Po přednášce nás vždy čekal 1,5 km dlouhý výstup na sjezdovku OVAZ ve Výprachticích. Překvapilo nás, že žákům taková ranní procházka nedělala potíže a bravurně ji zvládali. Na sjezdovce jsme chvíli bojovali s výstrojí a výzbrojí. Připravit se na lyžování byl totiž pro některé nadlidský úkol. Děti byly rozděleny do tří družstev podle toho, jak zvládly úvodní sjezd. Nejlepší lyžaři byli zařazeni do 1. družstva. Ti, kteří udělali drobné chybičky a na lyžích si nebyli jisti, patřili do 2. družstva. Žáčci teprve se s lyžemi seznamující tvořili 3. družstvo. Časem se počet dětí ve družstvech měnil. Mnozí na sobě dosti zapracovali, mohli tedy postoupit do lepší skupiny. Na lyžích jsme každý den strávili celkem tři hodiny. I tato poměrně krátká doba praktické výuky stačila k tomu, aby mohl každý žák na konci výcviku prohlásit: „Zvládl jsem jízdu na vleku a úspěšně jsem sjel na lyžích ten výprachtický kopec.“ Počasí si s námi někdy pohrávalo jako kočka s myší. Naše odhodlanost a nadšení z lyžování byly silnější a nedovolily, aby to někdo z nás vzdal. Ze sjezdovky ke škole jsme se vždy svezli linkovým autobusem, což všichni s radostí uvítali.

Velké poděkování patří panu Luboši Mertovi, jenž nám dovolil využít sjezdovku a zprovoznil vlek jen kvůli dětem naší školy. Dále umožnil úschovu lyží a zařídil provoz bufetu, abychom si mohli dopřát nějaké to mlsání po náročném výkonu. Také si vážíme jeho vstřícnosti ve stanovení velmi přijatelné ceny za poskytnuté služby.

Děkuji všem dětem za krásný sportovní týden, který jsme zvládli bez sebemenšího zranění, instruktorkám za trpělivost a předání kvalitních zkušeností s lyžemi a dále všem ostatním, kdo se jakkoli zapojili a podali pomocnou ruku při organizaci tohoto báječného lyžařského kurzu.

 Lyžařský kurz 2019 Lyžařský kurz 2019 Lyžařský kurz 2019 Lyžařský kurz 2019  Lyžařský kurz 2019 Lyžařský kurz 2019

vice foto zde