Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Příběhy bezpráví

Příběhy bezprávíDatum konání:
8.11.2019

V letošním roce se naše škola poprvé zapojila do projektu Příběhy bezpráví. České dějiny 20. století jsou poznamenány desítkami let života v diktaturách a nesvobodě. Proto je důležité si uvědomit, že svoboda není samozřejmostí. Musíme si jí vážit a chránit ji.

Současný ročník je věnován výročí pádu železné opony. V úvodu byl žákům devátého ročníku promítnut dokumentární film Největší přání 1989 od Jana Špáty. Následovala diskuze a vyjasňování si důležitých pojmů a souvislostí.

Druhá polovina programu byla vyhrazena pamětníkovi. Milou průvodkyní rodovou historií nám byla paní učitelka Pavlína Stříbrná. Příběh její babičky byl poznamenán druhou světovou válkou, vysídlením sudetských Němců, nástupem komunistického režimu a emigrací do Německa (SRN) na konci 70. let. A proč paní učitelka učí ve Výprachticích a nežije v Německu? Její tatínek se rozhodl zůstat v ČSSR. Svoji maminku, tatínka a sestru viděl jen několikrát. Dům, kde vyrůstal a bydlel, mu byl komunistickou mocí zabaven. Musel si ho znovu koupit. Sametová revoluce jim umožnila se znovu setkávat a být normální rodinou.

Děti naslouchaly téměř bez dechu. Paní učitelce moc děkujeme za její vyprávění a těšíme se, jaké téma nám přinese příští rok.

Příběhy bezpráví Příběhy bezpráví Příběhy bezpráví Příběhy bezpráví Příběhy bezpráví Příběhy bezpráví


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů