Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Putování za vodou a pramenem Moravské Sázavy

Putování za vodou a pramenem Moravské SázavyDatum konání:
6.10.2022

S žáky 6. třídy jsme počátkem října vyrazili na přírodovědnou procházku po stopách vody a za pramenem Moravské Sázavy. Za slušného počasí a v plné polní jsme vyrazili na hřeben Bukové hory hledat pramen Moravské Sázavy, která protéká i naší obcí. První zastávku byla u Červené skály, kde jsme si něco málo řekli o zvětrávání. Další větší zastávku jsme měli u studánek Jaroslava Tušly a Jindřicha Pravečka, Na úpatí Bukové hory jsme se krátce osvěžili a vyrazili do kopce. Pramen Moravské Sázavy je pečlivě ukrytý a vede k němu jen malá lehce přehlédnutelná pěšinka. Při cestě jsme objevili několik krásných studánek, což nás vedlo k zopakování známé básně od Josefa Václava Sládka Lesní studánka. Po necelé hodině a půl náročného stoupání jsme dorazili k prameni. Návštěvnost místa je zjevně malá. U pramene jsme si řekli pár informací o řece, a pokud budeme mít chuť a vydržíme do deváté třídy, tak se pojedeme podívat n druhý konec řeky.  Moravská Sázava ústí do řeky Moravy nedaleko Zábřehu na Moravě. Po společné fotografii jsme se vydali na "Převáž". Místo, které je zajímavé svým povodím a úmořím. Své vyčerpání z pochodu jsme oživili v nedalekém lanovém parku a také sběrem lesních plodů. Poslední zastávku jsme uskutečnili u „Honzovi studánky“.

Putování se vydařilo. Všichni dorazili do cíle a skvělý oběd ve škole.

Honzova studánka
Studánka Jindřicha Pravečka
Studánka Jaroslava Tušly
Honzova studánka