Drobečková navigace

Úvod > Erasmus+ > Malta 2023

Malta 2023Datum konání:
17.4.2023
Datum ukončení:
24.4.2023

Malta 2023

Ve dnech od 17. do 24. 04. se desítka žáků deváté třídy spolu se dvěma vyučujícími zúčastnila výjezdu na ostrov Malta v rámci projektu Erasmus+. Hlavním tématem mobility byla environmentální výchova, konkrétně problematika hospodaření s vodou na Maltě. Žáci naší školy již předem provedli vlastní průzkum a na malebném ostrůvku ve Středozemním moři si společně s žáky hostitelské organizace školy St. Martin´s College své znalosti doplnili a prohloubili.

Velká část pobytu byla zaměřena kulturně-historicky. S kvalifikovanými průvodci jsme navštívili 3 slavná města Malty (Birgu, Senglea, a Cospicua), která jsou vzájemně propojená úzkými uličkami a tvoří tak jeden unikátní celek. Na tomto místě dýchajícím pradávnou historií našli filmaři lokality pro natáčení mnoha scén filmových hitů (Jurský svět, Hra o trůny, Troja, Gladiátor…). Došlo i na návštěvu Centra s interaktivními vědeckými i technickými exponáty, kde si žáci mohli vyzkoušet fungování přírodních a fyzikálních zákonů přímo na funkčních modelech.

V hlavním městě Malty Vallettě jsme se seznámili s úchvatnou historií tohoto malého státečku za pomoci 5D technologie a poté část dějin spatřili i na vlastní oči v katedrále St. John. Další skvělé poznatky jsme získali v průběhu orientačně poznávací hry, kterou pro nás v ulicích hlavního města připravil náš průvodce.

Došlo i na vyjížďku do místa Hagar Qim, kde se nachází jeden z nejvýznamnějších megalitických chrámů na Maltě. Následně jsme se přesunuli na místo zvané Dingli Cliffs, což jsou nádherné pobřežní útesy a zároveň se jedná o nejvyšší místo na tomto ostrově (253 metrů nad mořem). Další zastávkou bylo město Mdina, jež do druhé poloviny 16. století plnilo úlohu hlavního města Malty, než jej vystřídala Valletta. I zde jsme obdivovali stavby nesoucí se ve stylu pradávné historie.

Ústy profesionálního průvodce jsme byli obeznámeni i s časy a okolnostmi nástupu anglického jazyka, jakožto hlavního dorozumívacího prostředku ostrova Malta. Nechyběla ani přednáška o dopadu člověka na životní prostředí a možností zmírnění těchto dopadů počínaje u každého z nás. Společný program zakončilo přátelské utkání ve fotbale, kde proti sobě nastoupila smíšená družstva našich žáků s těmi místními.

Všichni jsme si pobyt moc užili a vrátili se plni dojmů a úžasných zážitků. Celá mobilita a veškeré náklady s ní spojené byly hrazeny Evropskou Komisí.

 

Malta 2023
Malta 2023
Malta 2023