Úvod > Aktuality > Soutěž T-Profi - Talent pro firmy

Soutěž T-Profi - Talent pro firmy

27.4.2016

Soutěž T-Profi - Talent pro firmy

/Žamberk, 29. 4. 2016/ Jediný vybraný tým z regionu reprezentoval 28. dubna Pardubický kraj na prvním celorepublikovém kole odborné soutěže žáků a studentů T-Profi (Talent pro firmy) v Praze. Pod patronací firmy Bühler CZ Žamberk se družstvo tvořené třemi žáky Základní školy z Výprachtic a třemi žáky prvního ročníku oboru obráběč kovů Střední školy obchodu, řemesel a služeb ze Žamberku utkalo s dalšími třinácti družstvy. Během tří hodin vyměřeného času soutěžili o nejlepší technický model tiskárny, který sestavovali ze stavebnice Merkur. Akci uspořádala Hospodářská komora České republiky s podtextem „Hledáme technické talenty.“

„Když se na ně dívám, v jak skvělé náladě se chopili úkolu sestavit stroj, který bude funkční – na konci musí být schopen nanášet razítka včetně barvy - bez pomoci lidské ruky, jsem překvapen, jak jsou naši reprezentanti zaplálení a jak spolupracují od samého začátku. Bez jakékoliv předchozí přípravy prostě otevřeli kufr, rozdělili si úkoly a pustili se do práce. Jsem překvapen, jak jsou naši reprezentanti zapálení a jak spolupracují,“ komentoval průběh soutěže vedoucí tréninkového centra Bühler CZ Stanislav Hudák. Současně upřesnil, co je na souhře týmu nejdůležitější: „Nejdůležitější je spolupráce a organizace týmu, která se i v reálném pracovním životě odráží na výsledcích firmy.“

Podle něho spolupráci firem a škol vzala hospodářská komora za správný konec: „Uvedla do života naprosto originální nápad, který přesně navazuje na naši strategii spolupráce se školami, kterou v regionu dlouhodobě rozvíjíme. Žákům ze základních škol vytváříme příležitost zjistit, jak na tom jsou z hlediska zručnosti, ať už budou dělat cokoliv, a vybrat si správnou školu, kde je bude studium bavit. Protože všichni víme, že to, co baví, se moc učit nemusíme,“ vysvětlil Stanislav Hudák a pochválil, že právě to se na Žambersku povedlo. „Zatímco v jiných krajích musely týmy o účast soutěžit, tým z Pardubického kraje byl jasný: my jsme tady jediní, kteří už reálně spolupracují s konkrétní střední školou v rámci duálního vzdělávání.“

Také podle Heleny Hrdinové z Okresní hospodářské komory v Ústí nad Orlicí byli účastníci za Pardubický kraj vybráni na základě výjimečné spolupráce firmy Střední školy obchodu, řemesel a služeb v Žamberku s podporující firmou: „Ředitelka školy Zuzana Pecháčková velmi dobře rozvíjí vztahy se společností Bühler CZ, se kterou v úzké spolupráci uvedli loni do života nový obor obráběč kovů.“ Stanislav Hudák připomněl, že firma pomáhá rozvíjet technické talenty kromě výprachtické základní školy v dalších pěti školách regionu Orlickoústecka a úzce s nimi spolupracuje. „Jejich žáci jsou tvořiví, protože jsou vedeni k objevení svého talentu a tady na soutěži je to na příkladu kluků z Výprachtic vidět.“

Žáci přiznali, že se jim občas klepaly ruce a potkali se i se stresem. Například i pro Honzu to byl takový zážitek první: „Ještě jsem takhle nikde nebyl a je dobré to zažít. Příště už se nebudeme tak stresovat. Také napětí pedagoga bylo veliké: „Mně se akce moc líbila, kluci poznali konkurenci a vyzkoušeli si, co je „stavět naostro“.  Příště bychom si ještě více naplánovali spolupráci týmu,“ říká učitel ze základní školy z Výprachtic Jiří Formánek. Dodal, že se stavebnicí Merkur žáci nepracují tak často. Škola se snaží vybavit dílny vším, s čím se děti potřebují seznámit, aby mohly pracovat kvalitně. „Pro Bühler naše děti vyrábějí konkrétní výrobek pro reálné využití, a to stovky háčků, které musí být hodně přesné, kluky to moc baví, dodal učitel.

Podle kapitána týmu Josefa Luxe, který v Bühleru pracuje jako konstruktér, se soutěž moc povedla, i když jeho tým nebyl mezi třemi vítězi. „Nevěděli jsme vůbec, do čeho jdeme a hodně jsme se přiučili. Zjistili jsme, že v kufru byly také chytáky, například rezavé matice. Líbilo se mi také, že to, co jsme měli za úkol vyrobit, mělo být funkční. A bylo to těžké, hodiny utíkaly moc rychle, a když jsme něco spletli, neměli jsme moc času to předělat. Naše razítko vyjelo v poslední vteřině.  Příště bych tým více vedl k tomu, aby co možná nejdéle montovali podsestavy zvlášť, a teprve potom jsme je uložili na společný základ a smontovali.“

Zátupci firmy Bühler pochválili zručnost žáků, kteří tvořili tým:

Adam Matouš, Petr Kubík a Tomáš Leier ze SŠ OŘS Žamberk

a Jan Donát, Ondřej Chládek, Michal Lerch ze Základní školy Výprachtice