Úvod > HISTORIE - původní > 100 let školy > Sázení pamětní lípy

Sázení pamětní lípy - 100 let od posvěcení školy

Významným dnem v roce oslav byl pátek 16. září. Před 100 lety, v roce 1905, přijeli do Výprachtic okresní školní inspektor, aby novou školu slavnostně uvedl do „provozu“ a biskupský vikář z Ústí nad Orlicí, aby ji posvětil.

Slavnostní shromáždění jsme uspořádali na nově vznikající školní zahradě. Nejprve školní dětský sbor s učiteli zazpíval českou národní hymnu a pak několik dalších písní.

Poté promluvil ředitel školy o historii a významu dne. Pan starosta Stejskal popřál škole, učitelům i žákům úspěchy do dalšího období. Na závěr hovořil pan farář Kvapil.

„Pamětní lípa“ byla zasazena jako symbol české státnosti, Výprachtic a zejména jako symbol dlouhověkosti. Všichni přítomní pomohli stromek zasadit symbolickým přihozením zeminy.

Děkuji všem, kteří si i v nepříznivém počasí našli cestu v tento významný den k Základní škole Jindřicha Pravečka.

sázení lípysázení lípysázení lípy

sázení lípy